ندا پرواز
021-88452888

با دنیای سحرآمیز مرتاض‌های هندی آشناشوید

18 تیر 1398

یکی از جاذبه های منحصر به فرد نپال و هند، ملاقات با مرتاض ها یا یوگی ها (yogi) است، این افراد عارف که با نام سادهو (Sadhu) نیز در مذهب هندو نام برده می شوند تارکان ابدی دنیا هستند چراکه مرتاض ها باید بر 6 شیطان درون خود غلبه کنند: شهوت، خشم، آز، دلبستگی به مادیات، غرور و حسد.


یوگی های نپال


یوگی ها تمام زندگی خود را وقف عبادت و تعمق و رسیدن به حقیقت کرده و از تمام لذت های مادی و زندگی زمینی دل می کنند به همین دلیل مرتاض ها عموما برهنه و عاری از لباس و زینت هستنند، مرتاضان هرگز ازدواج نمی کنند و به شدت از شهوات و هرگونه میل جنسی و هم نشینی با جنس مخالف دوری می کنند و به مرحله ای از ریاضت می رسند که میل جنسی خود را کاملا از بین می برند.


مرتاض ها گاهی عهدهای خاصی بر خود واجب می کنند؛ مانند این که هرگز از یک پای خود استفاده نکنند، یا این که یک دست خود را برای ماه ها یا سال ها در هوا نگهدارند.


یوگی های هند


مرتاض ها گاها از بدن خود بعنوان یک بوم نقاشی برای روایت حالات معنوی خود و خدایی که می پرستند استفاده می کنند، رنگ امیزی بدن مرتاضان ترکیبی از رنگ های خاکستری، قرمز، سفید و زرد و بسیار دیدنی است که این طرح ها هر کدام راوی داستانی منحصر به فرد هستند و شکل های متفاوتی از رنگ یکپارچه ی ساده تا طرح های پیچیده و افسون کننده را در بر می گیرند.


تارکان ابدی دنیا


مرتاض های زیادی در غارهای رشته کوه های هیمالیا زندگی می کنند و ریاضت می کشند، این افراد از دنیای مدرن کاملا جدا افتاده اند و تحمل بالایی در برابر آب و هوای شدید و سخت هیمالیا دارند، رشته کوه های هیمالیا برای هندوها تقدس دارند و معتقدند خدای اصلی هندوها، شیوا، در آن زندگی می کند.


مرتاضان به دلیل ریاضت های سخت و طولانی به توانایی های خارق العاده ای مانند سوراخ کردن پوست و بدن با شمشیر و میخ، راه رفتن برروی آتش و زنده ماندن به مدت طولانی بدون آب و غذا دست می یابند، ماهاتما گاندی از جمله اشخاص برجسته هندی بود که در سالهای پایانی عمر خود به سنت ریاضت کشیدن هندوها رو آورد.

The Writer : Hossein