ندا پرواز
021-88452888

نپال، یکی از جاذبه های گردشگری در جهان

17 مهر 1398

موقعیت:


نِپال با نام رسمی جمهوری فدرال دموکراتیک نپال کشوری در آسیا واقع در شمال هندوستان و پایتخت آن کاتماندو است. واحد پول این کشور روپیه نپال است و تنها با چین و هند همسایه است. 

بیشتر محدودهٔ نپال بر روی رشته‌کوه‌های هیمالیا قرار گرفته و شمال این کشور هشت قله از ۱۴ قله بلند جهان را در خود جای داده که یکی از آن‌ها بلندترین کوه جهان یعنی قله اورست است. جنوب کشور مرطوب و حاصلخیز است و جمعیت زیادی را در خود جای داده‌است.

از شهرهای مهم نپال می‌توان بیرات‌نگر، لالیت‌پور، پوخارا و بیرگنج را نام برد.


گردشگری:


پاگوداها (معابد بودایی) و استوپاهای (مقبره‌های بودایی) حجیم یادآور عصر طلایی معماری نپال هستند. این بناها به‌دست صنعت‌گران «نِوار»، ساکنین اصلی دره کاتماندو ساخته شده‌اند.

سه شهر کاتماندو، پاتان و بختاپور دارای اهمیت تاریخی هستند و یادبودهایی عظیم هنری و با ارزش فرهنگی در آن به جا مانده‌اند. در هر محل معابدی به چشم می‌خورند که به ساحت ایزد یا ایزدبانوان تقدیم شده‌اند. بیشترین نقاط جذب گردشگر محوطه‌های میراث جهانی «پاشوپاتینات»، «سوویام بونات»، «بودهانات» چانجونارایان و میدان «دوربار» واقع در کاتماندو، پاتان و بختاپور هستند.

صنایع دستی یکی از صادرات اصلی نپال است که عمدتاً محصولات فلزی و کنده‌کاری روی چوب است. اهالی «نِوار» سنت‌های باستانی حکاکی روی سنگ، چوب و فلز را که از نیاکانشان به ارث گرفته‌اند، همچون امری مقدس می‌انگارند. برخی از بهترین هنرها و صنایع نپالی به شکل حکاکی روی چوب، مجسمه‌های فلزی، جواهر، چاقوی معروف گورخا (خوکوری)، سفالینه، کاغذهای برنجی دست‌ساز، تانگ‌کا و پائووا، فرش‌های پشمی و پوشاک عرضه می‌شوند.

کشور نپال 5 فصل را تجربه می کند: تابستان، موسمی، پاییز، زمستان و بهار. در فصل زمستان کوه های هیمالیا جلوی بادهای سردی که از آسیای مرکزی می وزند را می گیرند و باعث ایجاد بادهای موسمی می شوند. آب و هوا در این کشور از استوایی تا بسیار سرد متغیر است. دوره پیش از بادهای موسمی که از ماه مه شروع می شود، و دوره بعد از بادهای موسمی، یعنی بعد از ماه اکتبر هوا خوب است، البته گاهی برف می بارد. بهترین وقت برای سفر به نپال پاییز است.


دیگر جاذبه ها:


موزه پاتان


پارک صلح لومبینی


بازار آسان یا آسون


پارک ملی چیتوان


گنبد بودهاناث


گورخا دوربار (دربار)


تله کابین ماناکامانا


کاخ نارایانهی


دریاچه فیوا Phewa


میدان کوزه گران


کاخ رانیقات


مرکز توسعه زنان جاناکپور


هیرانیا وارنا ماهابیهار


هنر خیابانی کوپوندوله


جاناکی ماندیر


گنبد بزرگ ساوایامبهوناس


موکتیناس


نیایشگاه نایاتاپولا


بنای مقدس پاشوپاتیناس


منطقه آناپورنا


منطقه لانگتانگ


اورست و پیاده روی به کمپ اصلیهزینه خورد و خوراک:


شما در نپال می توانید به یک رستوران کوچک محلی بروید و وعده غذایی تان تنها ۵ هزار تومان هزینه داشته باشد و یا از رستوران های گران قیمت و لوکس تر استفاده کنید.

  • یک پرس غذا در رستوران هایی با قیمت پایین: حدود ۶ هزار تومان
  • یک وعده در رستوران های متوسط: ۱۵ هزار تومان
  • رستوران های لوکس و مجلل: از ۳۰ هزار تومان
  • فست فود رستوران های زنجیره ای: حدود ۱ هزار تومان
  • یک فنجان قهوه: حدود ۵ هزار تومان
  • یک بطری آب ۰٫۳۳ لیتری: حدود ۷۰۰ تومان


هزینه حمل و نقل:


شما در سفر به کاتماندو نپال نمی توانید یک سیستم حمل و نقل بسیار خاص و جدید را مشاهده کنید. شما در این شهر در کنار اتوبوس و تاکسی می توانید ریکشاو یا همان سه چرخه را مشاهده نمایید و خارج از این سه دسته مورد دیگری را نمی بینید اما نکته مهم در پرداخت هزینه هاست در این حیطه نیز قیمت ها پایین و بسیار منصفانه خواهد بود به نوعی که شما می توانید با مبلغی کم از تاکسی ها هم به راحتی بهره ببرید چیزی که شاید در دیگر کشور ها کار آسانی نباشد.همیشه یادتان باشد قبل از اینکه سوار یک تاکسی شوید با راننده آن در باره مبلغ پرداختی خود به توافق برسید و این مسئله را به بعد موکول نکنید.

"Phewa lake, Nepal"


"Bhaktapur, Nepal"


***


Formulator: Gardenia