ندا پرواز
021-88452888

سکوت بالی

8 دی 1398

اگر از هواداران بالی و دنبال کنندگان فستیوال های این جزیره باشید قطعا روز سکوت و خاموشی را شنیده اید. بهتر است قبل از سفر به بالی با آداب و رسوم و زمان برگزاری این روز بیشتر بخوانید.

روز خاموشی اندونزی یا Neypi Day مهمترین و مقدس ترین تعطیلات هندوها در بالی و یک تعطیلات عمونی و رسمی در بقیه اندونزی است. روز خاموشی، روز اول سال به تقویم ساکای اندونزیی ها می باشد . هر ساله تاریخ روز خاموشی در تقویم میلادی تغییر میکند زیرا ماه های سال در تقویم هندوها 35 روزه است. مسافران عزیر بایستی با توجه به تقویم همان سال ساکای اندونزیایی برنامه سفر خود را برنامه ریزه کنند.
 برگزاری روز خاموش در بالی بیشتر جنبه مذهبی و اعتقادی دارد. هندوها اعتقاد دارند با خاموش نگهداشتن چراغ ها در شب تاریکی بر روشنایی به کمک نور ستارگان که در آن شب بیشتر از هر شب  دیگر است پیروز میشود.

در این دوره کل جزیره متوقف میشود. به هتل ها درخواست میشود که تا پنجره های خود را بپوشانند، فرودگاه ها هیچ پرواز ورودی و خروجی ندارند، همه مغازه ها و فروشگاه ها بسته خواهند شد، در هیچ خانه ای چراغی و حتی شمعی روشن نخواهد بود، هیچ ماشین یا موتور سواری و حتی افراد هم حق تردد ندارند. تنها مراکزی که در این روز فعالیت دارند پلیس و اورژانس پزشکی است. هوا کاملا تمیز است و هیچ صدایی از انسان ها تولید نمی‌شود.
اگر کمی ماجراجو هستید و فکر می‌کنید فرصت مناسبی هست که بتونید در خیابان های خیلی خلوت به گشت و گذار بپردازید در اشتباه هستید چرا که ماموران امنیتی روستای سنتی Pecalang شما را به سمت اقامتگاهتان راهنمایی میکنند (البته بدون هیچ نوع خشونتی).

هندوها اعتقاد دارند با خاموش نگهداشتن چراغ هادر شب تاریکی بر روشنایی به کمک نور ستارگان که در آن شب بیشتر از هر شب دیگر است پیروز میشود. به این ترتیب می توانند روح و روان خود را از تمامی گناهان و آلودگی هایی که در طول سال مرتکب آن شده اند پاک کنند.

 راهپیمایی یا رژه اگوه اگوه در روز خاموشی بالی

اگوه اگوه یا اگر بهتر بگوییم Ogoh-Ogoh  مجسمه‌هایی هستند که برای رژه‌ی  Ngrupuk  ساخته شده‌اند. این رژه که توسط افراد بومی و محلی انجام می‌شود و به نوعی یکی از مراسم‌های مذهبی آن‌ها است. در بعداز ظهر روز خاموشی بالی یا نایپی دی انجام می‌شود.

این نوع مجسمه‌ها دربالی مجسمه‌های اسطوره‌ای هستند و این که آن‌ها اغلب جزو دسته شیطان‌ها می‌باشند و با عقیده کلی موجود در رابطه با اسطوره‌ها و اساطیر در تضاد هستند. با وجود موارد زیادی که در هندوئیسم بالی وجود دارد و تلاش می‌کنند برای به نمایش گذاشتن فرهنگ بصری هندوئیسم، خلق و ایجاد  Ogoh-Ogoh با اهداف روحی روانی در فلسفه هندو شکل گرفته است.

هدف اصلی ایجاد Ogoh-Ogoh  را می‌توان پاکسازی طبیعت و محیط از آلاینده‌های روحی در نظر گرفت، آلاینده‌هایی که توسط فعالیت‌های زندگی روزمره انسان‌ها به وجود آمده‌اند. هدف اصلی روزخاموشی نیز همین مورد است، پاکسازی طبیعت از زشتی‌ها و فعالیت‌هایی که توسط انسان‌ها انجام می‌شود و باعث صدمه دیدن طبیعت می‌شود.

Nyepi Day یا جشن روز خاموشی بالی در سال 2019 در روز 7 مارچ برگزار می‌گردد. در این روز سال نو جشنی گرفته می‌شود ولی هیچ شباهتی با هیچ جشنی ندارد. روز خاموشی یا Nyepi Day مهم‌ترین و مقدس‌ترین روز این جشن در فرهنگ هندوئیسم است.
محل برگزاری روز خاموشی

اصلی ترین محل برگزاری روز خاموشی در جزیره بالی و استان دنپاسار می باشد. البته روز خاموشی در تمامی استان های کشور اندونزی مقدس شمرده می شود. مردم در سایر استان ها نیز جشن خاموشی را برگزار میکنند ولی برگزاری آن در جزیره بالی پر شورتر و گسترده تر است. این جشن راس ساعت 6 صبح در اولین روز سال هندوها شروع میشود و ساعت 6 صبح روز بعدش تمام میشود. بعد از اتمام روز خاموشی مردم فعالیت های خود را شروع میکنند . افراد معتقد هندو به دیدار دوستان و آشنایان خود میروند و از آن ها حلالیت میطلبند. فردای روز خاموشی که  Ngembak Geni  نامیده می‌شود.

غیر‌مجاز‌ها در روز خاموشی:

همان‌طور که از اسم این روز مشخص است، همه جا در شهر تاریک می‌شود و یا خاموش می‌شود. پس اولین قانون این است که هیچ چراغی را روشن نکنید.

دومین قانون در روز خاموشی این است که در محوطه محل اقامتتان بمانید و از امکانات هتل همانند قبل استفاده کنید، ولی به یاد داشته باشید که ممکن است کارکنان هتل برایشان این روز مقدس باشد، پس پیشنهاد می‌کنیم در حد امکان از شادی زیاد پرهیز کنید. اگر کمی ماجراجو هستید و می‌خواهید از شهر و اتفاق‌هایی که می‌افتد با خبر باشید که مأمورانی از روستای سنتی Pecalang شما را به سمت اقامتگاهتان راهنمایی میکنند. البته این مورد بدون هیچ نوع خشونتی انجام می‌شود.

استفاده از وسایل نقلیه ممنوع است البته موتور یا ماشین روشنی پیدا نخواهید کرد که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید ولی به هر حال رسم و رسوم حاکم، این قانون را ایجاد کرده است و همه ناچار به انجام آن هستند.

رستوران‌ها و تمام فروشگاه‌های شهر در این روز بسته خواهند بود و به هیچ فردی سرویس نخواهند داد.

صدای تلوزیون و ضبط را به حداقل برسانید، چرا که هیچ صدایی نباید در جزیره پخش شود.

از همه مهم‌تر تنها روشنایی‌های که خواهید دید، نور‌های بسیار کم از چراغ یا شمع خواهد بود که البته فقط به این هدف که بتوانید جلوی پای خود را ببینید نه بیشتر.